Być może nikt dziś nie kojarzyłby frazy „Cudowny Medalik” z wiarą katolicką i pobożnością Maryjną, gdyby nie prowadzona od lat akcja społeczna Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Zamówienia dla słynącego z łask medalika liczone są dziś w setkach tysiącach sztuk.

Cudowny Medalik został w Polsce wydany dzięki staraniom Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

Prowadzona przez Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi akcja propagowania Cudownego Medalika to zakrojona na szeroką skalę akcja prowadzona zgodnie z mottem ideowym Stowarzyszenia „Przebudźmy sumienia Polaków”. Wysyłany w jej ramach medalik trafił już do ponad 1,06 mln polskich domów. To wspaniały rezultat i zarazem świadectwo pobożności polskich katolików. Wszak w dzisiejszych czasach pandemii, strachu i niestabilności ekonomicznej dar naszej Niebieskiej Matki może okazać się nieocenioną pomocą.

O św. Katarzynie od Cudownego Medalika

Na początek przedstawmy pewien zarys historyczny. 27 listopada 1830 roku siostrze zakonnej Katarzynie Labouré ukazała się Najświętsza Maryja Panna i poleciła jej rozpowszechnić ten Medalik wśród ludzi. Powiedziała: Postaraj się o wybicie medalika według tego wzoru. Wszyscy, którzy będą go nosili, dostąpią wielkich łask, szczególniej jeśli będą go nosili na szyi.

Na awersie cudownego medalika widzimy jak Matka Boża stoi na kuli ziemskiej i miażdży stopą węża-a więc Złego. Z rąk Niepokalanej wychodzą świetliste promienie. To symbol łask dostępnych dla wszystkich proszących z ufnością swą niebiańską Królową i Matkę. W otoku medalika znajduje się tekst modlitwy „O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Na rewersie natomiast znajduje się duża litera „M” a nad nią krzyż Pański. Dokoła rewersu znajduje się 12 gwiazd tworzących koronę Matki Bożej. Co więcej, Najświętszemu Sercu Jezusowemu otoczonemu koroną cierniową towarzyszy Serce Maryi przebite mieczem.

O akcji Cudowny Medalik

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi już od ponad 20 lat skutecznie budzi sumienia Polaków. Akcja rozpowszechniania Cudownego Medalika wpisuje się w tą szlachetną misję. Misję, która w znacznej mierze przyczyniła się do tego, że Polska wciąż – na przekór zmiennym wichrom historii pozostaje katolicką.

Dzięki sukcesowi akcji „Dar Maryi – Cudowny Medalik” Stowarzyszenie mogło wystąpić z kolejnymi propozycjami religijnych i pobożnościowych ofert. W ostatnich 5 latach zrealizowano m.in. akcje: „Święta Rita. Wspomożycielka w sprawach trudnych i beznadziejnych”, „Quis ut Deus – Święty Michał Archanioł” oraz „Bądźże pozdrowiona, Hostyjo żywa!”.

Jarosław Ćwiklewski