Historia Parafii

Początki parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju związane są z kapliczką świętego Jana Nepomucena. W związku z budową osiedli kościół parafialny i sąsiadująca z nim kaplica w Jastrzębiu Górnym były już niewystarczające. Postanowiono odprawiać w niedziele dodatkowo Msze św. w kapliczce św. Jana Nepomucena stojącej w pobliżu osiedli. Sprawowanie tam Mszy św. rozpoczęto 20 maja 1973 roku. Zezwolenie na budowę nowego kościoła otrzymano 5 kwietnia 1974 roku.

Budowę rozpoczęto 22 VI 1976. Kościół projektował inż. Mieczysław Król przy współpracy inż. Kazimierza Sołtykowskiego. Konstruktorem był inż. Franciszek Klimek. Projektantem wystroju wnętrza jest również inż. Mieczysław Król. Dolny kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena poświęcony został 4 XII 1976, górny - NMP Matki Kościoła - 21 XII 1980. Poświęcenia dokonał biskup katowicki Herbert Bednorz. Budowę prowadzili kolejno ks. Eugeniusz Górnik, ks. Antoni Stych i ks. Bernard Czernecki. Wspomniana kapliczka św. Jana Nepomucena została przeniesiona i postawiona na placu obok nowego kościoła. Parafia została erygowana 1 VIII 1980.